Hoppa till sidans innehåll

Sprint-NM Tammerfors

30 JUL 2012 11:00
Årets Sprint-NM genomfördes i finska Tammerfors på VM-banorna från 1983 i perfekta förhållanden.
  • Uppdaterad: 08 NOV 2016 21:15

De Nordiska Mästerskapen genomfördes på VM-arenan från 1983 i Tammerfors i perfekta förhållanden.Strålande sol, svag vind och ca 25 grader varmt.

Från Bråviken var följande kanotister uttagna:
Andreas Edhag, H16
Jens Torstensson H16
Anna Möller D18
Emil Svensson H18
Emil Torstensson H18
Jessica Andree D21
Alla Bråvikens kanotister gör genomgående fina prestationer och visar att väl representerar de svenska färgerna.
Resultat för Bråvikens kanotister:
H16:
K1-200m 2:a Andreas Edhag
K1-500m 3:a Andreas Edhag
K1-2500m 5:a Andreas Edhag, 
K2-200m 3:a Jens Torstensson/Stefan Albrektsson (Halmstad KK)
K2-500m 3:a Andreas Edhag/Adam Ask (Westerviks KK)
                4:a Jens Torstensson/Stefan Albrektsson (Halmstad KK)
K2-2500m 6:a Andreas Edhag/Adam Ask (Westerviks KK)
                 7:a Jens Torstensson/Stefan Albrektsson (Halmstad KK)
K4-200m 2:a Andreas Edhag/Jens Torstensson/Adam Ask (Westerviks KK/Stefan Albrektsson (Halmstad KK)
K4-500m 2:a Andreas Edhag/Jens Torstensson/Adam Ask (Westerviks KK/Stefan Albrektsson (Halmstad KK)
K1 4x200m 2:a Andreas Edhag/Jesper Melvinger (Finspångs KK)/Adam Ask (Westerviks KK/Stefan Albrektsson (Halmstad KK)
                   5:a Jens Torstensson/John Olander (Lödde KK)/Gustav Smedman (Lidköpings KK)/Albert Friman (Waxholms KS)
D18:
K2-200m: 4:a Anna Möller/Annie Johansson(Lidköpings KK)
K2-500m: 2:a Anna Möller/Linnea Stenslils (Waxholms KS)
K2-1000m: 5:a Anna Möller/Annie Johansson(Lidköpings KK)
K2-5000m: 4:a Anna Möller/Julia Seger (Stockholms PK).
K4-500m: 2:a Anna Möller/Linnea Stensils(Waxholms KS)/Moa Wikberg (Karstads PK)/Cajsa Zeidler(Lödde KK)
H18:
K1-1000m: 6:a Emil Svensson
K1-5000m: 6:a Emil Svensson
K2-200m: 7:a Emil Svensson/Martin Nathell(Ängelholms RKK)
K2-500m: 7:a Emil Torstensson/Isak Johansson(Kungälvs KK)
K2-1000m: 3:a Emil Svensson/Martin Nathell(Ängelholms RKK)
                   6:a Emil Torstensson/Emil Nyholm (KS Ägir)
K2-5000m: 3:a Emil Svensson/Martin Nathell(Ängelholms RKK)
                  11:a Emil Torstensson/Isak Johansson(Kungälvs KK)
K4-500m: 5:a Emil Svensson/Martin Nathell(Ängelholms RKK)/Albert Pettersson(Södertälje KFK)/Emil Winberg (KS Ägir)
                 6:a Emil Torstensson/Erik Strand(Luleå KK)/Isak Johansson(Kungälvs KK)/Emil Nyholm (KS Ägir)
K4-1000m: 2:a Emil Svensson/Martin Nathell(Ängelholms RKK)/Albert Pettersson(Södertälje KFK)/Emil Winberg (KS Ägir)
                   4:a Emil Torstensson/Erik Strand(Luleå KK)/Isak Johansson(Kungälvs KK)/Emil Nyholm (KS Ägir)
D21:
K1-500m: 7:a Jessica Andree
K1-1000m: 8:a Jessica Andree
K1-5000m: 6:a Jessica Andree
K2-200m: 7:a Jessica Andree/Jennie Halvarsson (Finspångs KK)
K2-1000m: 4:a Jessica Andree/Jennie Halvarsson (Finspångs KK)
K2-5000m: 4:a Jessica Andree/Jennie Halvarsson (Finspångs KK)
K4-500m: 4:a Jessica Andree/Linnea Menning (Waxholms KS)/Frida Eriksson Finspångs KK)/Jennie Halvarsson(Finspångs KK)
Skribent: Thomas Edhag

...hittills under våra 82 år
1 OS-Silver 1984
1 OS-Brons 1996
1 VM-Guld 1982
2 VM-Silver 1981, 1982
4 VM-Brons 1982,1994,1995,1997
1 U23EM-Brons 2019
1 Silver Olympic Hope  2015
3 Brons Olympic Hope 2015,2016

2019 Sprint:
1 U23EM-Brons
1 SM-Guld, 4 SM-Silver
2019 Maraton:
1 SM-Guld, 1 SM-silver
2019 Surfski:
1 SM-Guld

Postadress:
Bråvikens KK - Kanot
Bråviksvägen 57
60385 Norrköping

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link...

Se all info