Hoppa till sidans innehåll

SM-2014

15 AUG 2014 21:54
Ännu ett fint Svenskt Mästerskap av Bråvikens KK i Jönköping.
  • Skapad: 15 AUG 2014 21:54

Under veckan 10/8 till 15/8 genomfördes 2014 års Svenska Mästersakp på Rocksjön i Jönköping under arrangemang av Jönköpings KK.

Veckan har bjudit på allt från åskskurar till skön sensommar värme med nästan en konstant sydlig vid på Rocksjön, vilket innebär medvind för de tävlande.

Från Bråviken deltog Anna Möller, Jessica Andree, Melina Andersson, Eric Ekeberg, Jens Torstensson, Andreas Edhag, Emil Svensson, Emil Torstensson, Geert Iven och Thomas Edhag.

För oss som var där under veckan har, som vanligt, fått vara med och dela våra varandras upplevelser på tävlingsbanan. 

Några stunder som sticker ut är bland annat K4-1000m i klassen H22 där Bråviken och Waxholm hade en exeptionell kamp där de båda lagen växelvis hade ledningen under loppet, men Waxholm gick segrande ur loppet med 16 hundradelar.

Andra moment som är värda att nämnas är att Melina Andersson har tagit ett litet steg framåt och har mer etablerat sig för finaler i klassen D16. Samt att vi har återväxt i klubben på SM genom Eric Ekeberg i klassen H14. 

 

Resultat:

H14

K1-200m: Eric Ekeberg 3:a B-final

K1-500m: Eric Ekeberg 5:a B-final

 

D16

K1-200m: Melina Andersson 9:a

K1-500m: Melina Andersson 1:a B-final

K1-2500m: Melina Andersson 10:a

 

H18

K1-200m: Jens Torstensson 5:a

                Andreas Edhag 6:a 

K1-500m: Andreas Edhag 4:a

                Jens Torstensson 5:a

K1-1000m: Jens Torstensson 3:a

                  Andreas Edhag 4:a

K1-5000m: Jens Torstensson 1:a

K2-200m: Jens Torstensson/Andreas Edhag 1:a 

K2-500m: Andreas Edhag/Jens Torstensson 1:a

K2-1000m: Jens Torstensson/Andreas Edhag 1:a

K2-5000m: Jens Torstensson/Andreas Edhag 3:a

 

D21

K1-200m: Jessica Andree 8:a

                Anna Möller 9:a

K1-500m: Jessica Andree 8:a

                Anna Möller 1:a B-final

k1-5000m: Jessica Andree 4:a

K2-200m: Jessica Andree/Anna Möller 2:a

K2-1000m: Jessica Andree/Anna Möller 3:a

 

H21

K-5000m: 3:a Emil Torstensson

 

H22

K1-500m: Emil Svensson 1:a B-final

K1-1000m: Emil Svensson 5:a

                  Emil Torstensson 10:a

K1-5000m: Emil Svensson 8:a

                  Emil Torstensson 6:a

K2-500m: Emil S /Emil T 5:a

K2-1000m: Emil S /Emil T 2:a

K2-5000m Emil S /Emil T 3:a

K4-200m: Emil/Emil/Jens/Andreas 5:a

K4-500m: Emil/Emil/Jens/Andreas 4:a

K4-1000m: Emil/Emil/Jens/Andreas 2:a

Stafett 4x200m: Emil/Emil/Jens/Andreas 5:a

 

 

 

H40

K1-200m: Geert Iven 4:a

k1-5000m: Geert Iven 10:a

Skribent: Thomas Edhag

...hittills under våra 82 år
1 OS-Silver 1984
1 OS-Brons 1996
1 VM-Guld 1982
2 VM-Silver 1981, 1982
4 VM-Brons 1982,1994,1995,1997
1 U23EM-Brons 2019
1 Silver Olympic Hope  2015
3 Brons Olympic Hope 2015,2016

2019 Sprint:
1 U23EM-Brons
1 SM-Guld, 4 SM-Silver
2019 Maraton:
1 SM-Guld, 1 SM-silver
2019 Surfski:
1 SM-Guld

Postadress:
Bråvikens KK - Kanot
Bråviksvägen 57
60385 Norrköping

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link...

Se all info